KONUK YAZAR DERYA SOYGÜL’ÜN KALEMİNDEN- ANAOKULU ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR VE SPOR

 

kids-going-sport-happy-44759942

Aslında çocuk olmak eşittir hareket demektir. Hareket etmek, kendisi ve çevresini hareket yoluyla keşfetmek çocuğun doğasında vardır. Bu yolla motorik ve zihinsel gelişimi de sağlanırken kas ve kemikleri de güçlenir. Çocukların bağışıklık, sinir, kalp sağlığı için , algı ve koordinasyon becerilerinin gelişmesi için bedensel hareketten vazgeçilemez. Tabii ki anaokulu çağında bir çocuğu profesyonel sporcu gibi çalıştıramayız ama yaşına uygun seveceği aktivitelerle ileriye dönük edineceği spor alışkanlığını kazandırabiliriz.

flippige-kinder-756360.jpg

Yuva çağındaki çocuklar için en uygun aktiviteler motorik becerilerini geliştirecek hoplama, tırmanma, koşmak, salıncakta sallanmak, top fırlatmak ve yuvarlanmak gibi aktivitelerdir. Ayrıca önünde bulunan okul yıllarına hazırlık için kazandırılacak bazı beceriler ona okul başlangıcında çok yardımcı olacaktır. Bunlar da top oyunları, bardağa sıvı doldurmak, çocuk makasıyla kağıt kesmek, hamur yoğurmak hatta kağıt yırtmaktır. Bu tür hareketlere alışkın olması, okulda çocuğun daha rahat ve doğru kalem kullanmasını sağlar.

image_thumb_5056

Bir anaokulu öğretmeni olarak üzülerek belirtmeliyim ki anaokuluna gelen çocukların çoğu bu çoğumuza doğal gelecek aktivitelerden habersiz oluyor. Günümüzün modern yaşamında ebeveynlerin yoğun şekilde çalışması ve maalesef çocuklarla yetersiz ilgilenmek çocukların zeka gelişiminin gerçekleştiği ilk yıllarını boşu boşuna geçirmesine neden oluyor. Anaokullarında not ve baskı olmadığı için çocuklar hareket etmenin keyfini ve tadını çıkarabiliyor. Zamanı çok az olan ailelere önerim, çocukları okul öncesi kurumlara gönderip en azından oralarda özgürce hareket edebilecekleri ortam yaratmak olacaktır. Tabii ki hafta sonu ve boş bulabildikleri zamanlarda ailece televizyon karşısına geçmek yerine doğada yürüyüş ve başka aktiviteler yapmak hem ebeveyn çocuk ilişkisini geliştirecek hem tüm ailenin beden ve ruh sağlığına katkıda bulunacaktır.

boys playing football

Reklamlar

One thought on “KONUK YAZAR DERYA SOYGÜL’ÜN KALEMİNDEN- ANAOKULU ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR VE SPOR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s